Načítám Akce

« Všechny události

  • akce již proběhla.

Herna

13. června 2014 v 8:00-17:00

Intervencí do veřejného prostoru zahájí svou činnost nová galerie v jihomoravské Bystřici pod Hostýnem. První instalací bude Herna autora Lukáše Houdka. Vernisáž proběhne symbolicky v pátek 13. červa od 18 hodin.

Galerie Výloha má stísněné výstavní prostory – ty zabírají pouze výkladní skříň bývalého knihkupectví na Dolní ulici v centru Bystřice pod Hostýnem. O dům, v němž knihkupectví sídlilo, se vede dlouholetý spor a budova zatím chátrá. Bystřický Okrašlovací a zábavní spolek (OZS) se proto rozhodl vyjednat se stranami sporu zapůjčení výkladní skříně, renovoval ji a v pátek 13. června zde otevře galerii Výloha. Ta se chce zaměřit na prezentaci mladých umělců a sociálně angažovaných instalací.

Projekt „Herna“, který novou galerii otevírá, vznikl ve spolupráci OZS a mladého fotografa Lukáše Houdka. „Válce vysloužilého výherního automatu jsem se namísto citronů nebo třešniček rozhodl osadit těmi ikonami, které symbolizují reálnou podobu výher většiny lidí, kteří jsou na automatech závislí. Hráči tak mohou vyhrát například exekuci, bezdomovectví, nebo rozpad rodiny,“ popisuje podstatu projektu Houdek. „Instalace tak obyvatele města přímočaře upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ poznamenává Houdek.  „Cílem instalace je informovat veřejnost i o nepříliš známých faktech, které jsou s fenoménem heren spojeny a rozproudit diskuzi na téma přínosu hazardu pro obce a občany,“ dodává předseda OZS Jakub Koníček

Instalace chce upozornit na problém rozrůstajícího se hazardu ve městě – osmitisícová Bystřice pod Hostýnem totiž nabízí hráčům více než 100 různých herních prvků – hracích automatů, videoloterijních terminálů nebo rulet. Výnosy pro městskou kasu činí podle informace z městského úřadu až 6 milionů ročně. OZS chce v návaznosti na obdobné aktivity v jiných lokalitách ČR vzbudit zájem místní veřejnosti o možnosti regulace hazardu. Spolek v tuto chvíli připravuje rovněž veřejnou debatu, která proběhne v půli července během dernisáže výstavy.

 

Podrobnosti

Datum:
13. června 2014
Čas:
8:00-17:00

Místo konání

Výloha
Dolní 546
Bystřice pod Hostýnem, 22737367 76861
+ Google Mapa
Telefon:
739202428
Webová stránka:
http://www.ozs.cz/wp/nase-akce/galerie-vyloha/

Podrobnosti

Datum:
13. června 2014
Čas:
8:00-17:00

Místo konání

Výloha
Dolní 546
Bystřice pod Hostýnem, 22737367 76861
+ Google Mapa
Telefon:
739202428
Webová stránka:
http://www.ozs.cz/wp/nase-akce/galerie-vyloha/