Jaroslav Rudiš bude číst v „hospodské sauně“ pod Hostýnem

Jeden z nejsvéráznějších současných českých spisovatelů, spolutvůrce tajemného Aloise Nebela, držitel Ceny Jiřího Ortena, punker v saku a vlk literárních kaváren Jaroslav Rudiš přijede počátkem února na Chvalčov. Ze své poslední knihy Český ráj bude číst v sobotu 9. února ve chvalčovském hostinci Pod lipami. Hudebním podkres jeho čtení obstará skladatel a klávesista Jiřího Hradila (základní info k akci zde).

Jaroslav Rudiš (1972) debutoval v roce 2002 rockovými příběhy z berlínského metra v románu Nebe pod Berlínem, žije a píše střídavě v Česku i Německu. Zde byl také v roce 2018 oceněn velmi prestižní Cenou literárních domů za rozvoj česko-německého dialogu, kterou společně udělují literární domy Německa, Rakouska a Švýcarska. V německy mluvících zemích se tímto stal doslova literární celebritou.

Rudišovo dílo (Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu, Alois Nebel, Konec punku v Helsinkách, Národní třída a další) bylo přeloženo do několika jazyků, dva jeho náměty byly také úspěšně zfilmovány. Spisovatel zároveň účinkuje v kapele Kafka Band, se kterou vystupuje na předních evropských literárních a hudebních festivalech. Poslední autorova novela Český ráj vyšla na podzim roku 2018 a letos v lednu následoval už druhý dotisk.

Děj jeho aktuální novely Český ráj je celý postaven na chlapských hovorech vedených v prostředí sauny a v tu jsme se také rozhodli chvalčovský hostinec proměnit. Akce se stane jedinečnou i díky hudební kulise, o kterou se postará skladatel a klávesista Jiří Hradil (1974), rodák z přilehlé Bystřice pod Hostýnem a člen naší iniciativy Kultura za pade.

Jura Hradil se za posledních 20 let již dostatečně etabloval na české hudební scéně a je známý nejen působením v kapelách Tata/Bojs, Lesní zvěř, Kafka Band nebo Umakart. Hrál také v Priessnitz, Kašpárek v rohlíku či vedl místní Chorchestr. Skládá filmovou i televizní hudbu a je vyhledávaným skladatel mezi známými interprety (V. Neckář, Debbi, H. Zagorová etc). Oba umělce pracovně spojil film Alois Nebel – titulní filmová skladba Půlnoční pochází od kapely Umakart, ve které Hradil působí.

Spolupráce obou umělců se upevnila v rámci další superkapely Kafka Band – kafkovské projekty Zámek a Amerika propojily dohromady dále třeba Jaromíra 99, sourozence Neuwerthovy, Hradila a další přední české hudebníky. Sám Rudiš se stal jedním ze členů kapely a při živých představeních vyniká svými deklamacemi kafkových textů. Divadelní hry Zámek a Amerika, které po dvě sezony uvádělo brémské Městské divadlo a ve kterých Kafka Band živě vystupoval, patřily k nejúspěšnějším hrám brémského souboru v posledním desetiletí. V březnu vychází nové CD Kafka Bandu pod názvem Amerika.

Výjimečný literárně-hudební večer začíná ve chvalčovském hostinci Pod lipami

v 19 hodin. O den dříve, v pátek 8. února, budou Rudiš s Hradilem číst a hrát v Literární osvěžovně v Jemnici.

0 odpovědí

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *