Bilance na konci sezóny

Druhá sezóna Letního kina Chvalčov (2018) přilákala na třináct představení přes 1200 diváků. Jedná se o třetinu méně diváků než loňský rok. I přes pokles návštěvnosti ale kino vydělalo na vstupném přes 40 tisíc a Okrašlovací spolek, tak jako loni, investuje tento zisk do financování dalších kulturních akcí na Bystřicku. Již v této chvíli máme za sebou hudební festival, chystáme pokračování série autorských čtení, komiksový workshop, podílíme se na pořádání Dne architektury.

Důvody zmíněného úbytku návštěvnosti jsou různé. Na první sezónu chvalčovského kina přišla řada lidí ze zvědavosti (a ta netrvá věčně), mnohé potenciální diváky letos nemusely oslovit nabízené filmy, dvě představení se musela přeložit na jiný den, což výrazně snížilo jejich návštěvnost, do programu jsme jako bonus přidali dokument, u kterého ani nešlo o to nalákat co nejvíce diváků – chtěli jsme spíše rozšířit možnosti kina o specifický večer s debatou. Pokles návštěvnosti má ale jistě i další příčinu – necelé dva kilometry od nás totiž letos vyrostlo na bystřickém koupališti další letní kino.

To ve výsledku nebylo úspěšnější než chvalčovské – podle článku v městském Zpravodaji (2018/09) přišlo na osmnáct představení kina Koupák přes 800 diváků (nebylo zde započítáno poslední představení, které ale vzhledem k bouřce patrně odpadlo). Zhruba lze tedy říci, že ačkoli se na bystřickém koupališti hrálo přes prázdniny o třetinu více filmů než na chvalčovské louce, diváků zde přišlo do kina o třetinu méně. A ačkoli se díky existenci rovnou dvou letních kin letos pod Hostýnem hrálo třikrát více filmů než loni, diváků přišlo letos do obou kin pouze o 300 více než loni na Chvalčov.

Máme za to, že k souběhu dvou obdobných podniků na tak malém prostoru nemělo vůbec dojít. Jednak jsme již minulý rok radnici oslovili s nabídkou pořádat bystřické letní kino společně. Nenašli jsme tehdy u města podporu a rozpracovaný projekt jsme tedy přenesli na Chvalčov, kde se shoda s vedením obce v rychlosti našla. Byli jsme tedy mrzutí, když v tomto roce zafinancoval městský rozpočet další letní kino, ačkoli statisícová investice mohla letní kulturní nabídku na Bystřicku rozšířit jakýmkoli jiným způsobem. Navíc se bystřické kino neohlíželo na páteční provoz kina chvalčovského a filmy servírovalo divákům jak v pátek, tak v sobotu. Náš pocit byl takový, že ačkoli jsme téma kina v Bystřici aktivně (spolu)otevřeli skrze úspěšnou promítací sérii Kino po O, pro město nejsme z nějakého důvodu partnerem.

Do budoucna ale nezbývá nic rozumnějšího než doufat, že se dohodneme a nalezneme východisko pro onen místní unikát – dvě letní kina pro necelých 10 tisíc občanů. Letošní sezóna ukázala, že projekty vyrůstající zespoda přímo od lidí a žijící jejich zápalem pro věc mají (alespoň zatím) větší sílu a úspěch než projekty tlačené shora, jakkoli mohou být zafinancovány mnohem tučnější částkou. Obce by proto měly svým občanům aktivně pomáhat v naplňování jejich vizí (zvláště pokud jsou kompatibilní s představami obce samotné), nikoli je přehlížet, obcházet a vystavovat je konkurenci. Dosavadní běh záležitostí kolem letních kin tedy z tohoto hlediska není pro Bystřici dobrou vizitkou.

Okrašlovací a zábavní spolek má s provozováním kina dobré zkušenosti – na 36 projekcí, které spolek na Bystřicku pořádal (2x série Kino po O, 2x Letní kino Chvalčov) zavítalo od podzimu 2016 do konce srpna 2018 více než 4 500 diváků. Je na vedení Bystřice, jestli chce tyto naše zkušenosti využít, nemůžeme se vnucovat. Jelikož je ale vše nastaveno tak, že na sebe chtě nechtě budeme narážet, budeme rádi za jakoukoli diskusi ohledně koordinace obou podniků.

Na viděnou v letním kině, až se pod Hostýnem zase oteplí!

5 odpovědí
 1. Petr Svobodník
  Petr Svobodník says:

  Jsem rád, že jste si svou pozici na „trhu“ udrželi, oceňuji vaše snažení! Přeji úspěch i v dalších letech…

  Odpovědět
  • kubanik
   kubanik says:

   Děkujeme za podporu. Na viděnou zase pod Kozincem, nebo již dříve na našich jiných akcích (dozvíte se o nich na našich stránkách nebo FB).

   Odpovědět
 2. Věrka
  Věrka says:

  Pavli, vůbec netuším, proč ve všech článcích máte potřebu zmiňovat, že vás město nepodpořilo. Co takhle někde zmínit, že třeba Kino po O město podpořilo a probíhalo pro vás bezplatně v kině? Ano, co se týká kina letního tak jej chtělo město provozovat samo a jelikož se loni v září trochu zvýšil počet projekcí na Sušile, logicky došlo i k projekcím letním. Od začátku bylo jasné, že kapacitou, doprovodným programem, atmosférou a ani propagací vám konkurovat nemůžeme. To, že nedošlo k synchronizaci akcí jsem bohužel nemohla ovlivnit, ale už mě dost štve, jak do toho pořád ryjete. Jsou to pořád akce pro lidi a nejde přece o to se předhánět v návštěvnosti. Jsem ráda, když do kina přijde byť několik lidí, ale film si užijí a jsou rádi, že mají kam zajít…

  Odpovědět
  • kubanik
   kubanik says:

   Věrko, odpovím i zde – tento text není o Kině po O, v článcích o Kině po O podporu města zmiňujeme. Tento článek je v zásadě o dvojím metru města (resp. některých jeho zástupců, názory jsou jistě i na radnici různé) ve věci letního kina. Jednou chce organizovat kino samo, jak píšeš, a odmítne nás, na druhý rok stejně hledá spoluorganizátora. Nastavením projekcí aktivně konkuruje spolku, který se snaží rozvíjet kulturu ve městě, navíc nemá snahu o dohodu. Vůbec nebylo jasné, že město konkurovat nemůže – proč by město, které má peníze + protřelý podnikatel, který ví, jak lákat lidi, nemohli konkurovat neziskovce, která dělá vše ve volném čase a za své? A jestli to bylo tak jasné, proč to tedy město dělalo? Ano, kino je akce pro lidi – pro lidi lze ale dělat tisíce věcí, zvláště pokud jsi ochoten investovat statisíce, proč tedy letní kino, když jedno existuje o pár kroků dále? Návštěvnost – jednak se nám skrze návštěvu vrací náklady, jednak ze zisku hradíme další kulturní akce, jednak je kino obrovská osobní investice a návštěvnost je jediná satisfakce a navíc se na to lidi ptají, chtějí srovnávat. A mě to taky zajímalo. Věci by mohly fungovat lépe, kdybychom spolupracovali nebo si aspoň neházeli klacky pod nohy. Doufám, že tahle zkušenost pomůže to celé prolomit.

   Odpovědět
 3. Jarmila
  Jarmila says:

  I když jsem neměla možnost z časových důvodu se všech filmů zúčastnit, jsem nadšená co všechno jste pro nás udělali
  a co všechno jste ve svém volném čase schopni zorganizovat. Děkuji za to, co děláte a přeji vám všem hodně síly
  a vytrvalosti do dalších ročníků …. Těším se na další krásné zážitky společně s vámi …

  Odpovědět

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *