Vernisáž, film, debata – bystřická Výstavna ukáže na krásu budovy před demolicí

Mladá uznávaná sochařka, slavná továrna na ohýbaný nábytek a potlučené válce na jízdní řády.  Co mají společného? Všechny tyto složky propojil Okrašlovací a zábavní spolek (OZS), aby zahájil provoz galerie Výstavna na vlakovém nádraží v Bystřici pod Hostýnem. První vernisáž zde proběhne v sobotu 14. 4. od 19 hodin.

„Výstavna je čtrnáct otočných válců dotvořených lidmi, kteří si do nich v posledních desetiletích praštili. Jsou zavěšeny na originální konstrukci navržené pro halu místního nádraží, aktuálně určenou k demolici. Zašlý a svému účelu již nesloužící prvek v prosvětlené hale nám přišel jako ideální místo pro výtvarníky schopné pohrát si s jeho možnostmi,“ vysvětluje vznik dočasné galerie Pavel Kubaník z OZS.

Vznik galerie podpořila finančním darem firma TON, která v Bystřici sídlí. „Oceňujeme, že zde vznikla iniciativa přibližující umění lidem, kteří by do galerie třeba nezašli. Těší nás i to, že první instalace pracuje s dřevěnými prvky z naší továrny, které místní znají,“ uvedl ředitel marketingu TON Jan Juza.

Pro první instalaci oslovil spolek sochařku Pavlu Voborník Kačírkovou: „Ráda tvořím pro konkrétní místa. Mám ráda moment, kdy se setkává běžná realita s něčím nepatřičným, co do prostoru vnáší změnu a zároveň nabádá kolemjdoucí ke zkoumání a hře,“ vysvětluje sochařka, proč ji nabídka spolku oslovila.

Kačírková nově natřené válce ovinula dřevěným žebrovím ze tří stovek ohybů poskytnutých místní světoznámou nábytkářskou firmou: „Válce pro mne symbolizují nekonečnou cestu – možnost neustálého otáčení evokuje nepřeberné množství cílů různých cest. Název instalace ´Vůkol bystře´ má nabádat návštěvníky města k bystrému, dětskému pozorování všeho okolo.“

První vernisáž v nádražní Výstavně doplní přímo na místě projekce dokumentu Vlak dospívání. „Po filmu o maďarské dětské železnici, kterým zahájíme naši účast na evropské iniciativě Kinedok, si budeme povídat s diváky i ´nádražáky´ z Bystřice a okolí o filmu i jejich vztahu k železnici. Vernisáž, jídlo, pití, film i závěrečná debata vytvoří nevšední a třeba i trochu poťouchlý večer. Umožní lidem podívat se na jejich nádraží jinak, než jsou zvyklí,“ zve na sobotní akci Jakub Koníček z OZS.

Návrh expozice s názvem „Vůkol bystře“!

Pavla Voborník Kačírková (nar. 1985 v Přerově)
Absolventka sochařství na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT. Autorka četných instalací ve veřejném prostoru, například Křížové cesty a Kaple v rámci projektu Jinákrajina mezi obcemi Šarovy a Bohuslavice na Zlínsku. Její práce je v současnosti k vidění například v Galerii moderního umění v Hradci Králové na výstavě „Energie prvotní čáry – Gesto, rytmus, pohyb v současném českém umění.“
Kontakt: pavla.kacirkova@gmail.com, portfolio a CV na www.kacirkova.cz, www.jinakrajina.eu

Okrašlovací a zábavní spolek (zal. 2012 v Bystřici pod Hostýnem)
Spolek se věnuje organizaci drobných kulturních akcí, kterých již uspořádal přes šedesát. Náklady na akce hradí pomocí iniciativy Kultura za pade, do které přispívá přes padesát lidí z Bystřicka padesátikorunou měsíčně. Pořádá úspěšné filmové projekce, které za necelé dva roky navštívilo přes tři tisíce diváků. Výstavna je následnicí galerie Výloha. Tu spolek zbudoval ve výkladní skříni zchátralého domu a během dvou let zde uspořádal desítku výstav (Lukáš Houdek, Vendula Chalánková, Lena Jakubčáková, Vojtěch Mašek a jiní). Budově místního vlakového nádraží se spolek věnoval i během festivalu Den architektury, který v Bystřici pravidelně pořádá.
Kontakt: www.ozs.cz, info@ozs.cz, 608 566 267 (Pavel Kubaník)

0 odpovědí

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *