Současní čeští spisovatelé v Bystřici

Série autorských čtení pokračuje! Zkraje března (2. 3. od 20:00) přijedou do Bystřice číst scénárista, novinář a rozhlasový DJ Ondřej Štindl spolu s Karlem Veselým, literárním debutantem minulého roku, jinak ale zavedeným hudebním publicistou. Na čtení si můžete zajít do krásných prostor penzionu Sola Gratia v Bystřici-Lázních.

Hudba a psaní o hudbě není to jediné, co oba pozvané autory spojuje. Ve svých literárních dílech se oba autoři také vyslovují k době pozdního komunismu v českých zemích.

Ondřej Štindl tak učinil jak ve svých scénářích k seriálu Svět pod hlavou (aktuálně nominovaný na Českého lva v oblasti televizní tvorby) nebo filmu Pouta (r. Radim Špaček; Český lev za nejlepší scénář v r. 2010), ale i ve své poslední knize K hranici. V ní splétá osudy tří hrdinů, kteří ve svém životě dojdou k určité hranici a rozhodnou se ji navzdory tíživým (a často dobou komunismu podmíněným) okolnostem překročit.

Veselý na sebe upozornil r. 2017 svou prvotinou Bomba★Funk. V ní se poslední komunistický prezident Husák rozhodne na sklonku 80. let zachránit komunismus tím, že nechá založit kapelu, která by mladým lidem měla opět vlít do žil nadšení pro myšlenku socialismu. Může se to ale hudbě podařit? Funky Leninz ve složení Pepa Dvořák, Tonda Panenka, Laďa Gerendáš a Lubomír Štrougal s podporou famózního bicmena Lájoše se o to každopádně snaží tolik, až se to celé vymkne kontrole ústředí.

Přečtěte si ukázky z obou románů. (autorske_cteni-letak_Vesely_Stindlwww.)

Karel Veselý naváže na čtení hned další den (opět na Sola Gratia) poslechovým pořadem o radikální černé hudbě s názvem Hudba ohně.

0 odpovědí

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *