Deník uveřejnil náš článek o projekci Saulova syna

Den památky obětí holocaustu uctili v Bystřici site-specific projekcí

„Speciální projekce. 27. 1. od 19:30 zde, v domě, do kterého byly sestěhovány rodiny bystřických Židů před deportací.“ Tento nápis spolu s plakátem na maďarský oscarový film „Saulův syn“ pokryl výlohu právě rekonstruované hospody na náměstí v Bystřici pod Hostýnem.

„Nebyla to jen reklama na naši akci. Chtěli jsme tak dát kolemjdoucím vědět, že holocaust se dotknul i tohoto města, o jehož židovských obyvatelích ví jen zasvěcení – i přesto, že jejich jména jsou vytesána na pamětní desce přímo naproti na kostele,“ říká Pavel Kubaník z pořádajícího Okrašlovacího a zábavního spolku.

Osudům místních Židů se již dvacet let věnuje bývalý gymnaziální pedagog pan Karel Zahradník. Ten pořádal v lednu přednášku na toto téma v místní knihovně a pomohl spolku s vytipováním objektu, ve kterém by se site-specific projekce mohla odehrát. Poskytnul organizátorům také dokumenty ze svého archivu a promluvil o nich přímo před filmem.

„V domě bydlela paní Františka Spitzkopfová a poté, co místním Židům arizovali majetek včetně bytů, byla nucena poskytnout své obydlí i mnoha dalším židovským rodinám. Tento dům byl posledním bydlištěm velké části bystřických obětí holocaustu, kterých bylo více než třicet,“ připomenul Zahradník návštěvníkům.

„Na přednášku v knihovně přišli častěji starší lidé, ačkoli ne jenom. Tady tomu bylo opačně – většinu diváků tvořili lidé mladší. Byl jsem mile překvapen, že je téma zajímá,“ říká pan Zahradník.

Připomínka obětí holocaustu oslovila další stovky lidí i po svém skončení skrze komentované fotoalbum  na facebooku sestavené z vystavených dokumentů.

„Podařilo se nám za poslední rok shromáždit kolem našich aktivit hodně lidí – rozjeli jsme například populární letní kino, jehož výnosy teď můžeme investovat do věcí, které považujeme za důležité, které vznikají z okamžité inspirace a které se čistě po finanční stránce nevyplatí,“ říká předseda Okrašlovacího spolku Jakub Koníček.

Spolek plánuje v site-specific událostech pokračovat. „Bystřice je malá, ale i tudy občas prošly dějiny, i zde se narodili, působili zde nebo sem zavítali lidé, kteří význam Bystřice přesahovali. To bychom chtěli připomínat a jednou z možností je pořádání podobných událostí a shromažďování získaných informací na jednom místě pro všechny zájemce,“ prozrazuje plány spolku Koníček.

Deník (Kroměřížsko), 2. 2. 2018

   

  

0 odpovědí

Napište komentář

Chcete něco napsat?
Napište něco diskuze.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *