Přání zesnulých se mají plnit. I kdyby byla úplně mimo. Z tatínka je popel, to ale neznamená, že by si na zádech pozůstalých nemohl zaběhnout maraton, jak si vždycky přál. Poběžte do kina – vítěz(ka) doprovodného závodu získává volný vstup do kina na zbytek léta.

Jak běh proběhne?

Přibližný časový harmonogram:
19:00–19:45 registrace běžců
20:00 běh na 800 metrů pro příchozí „neběžce“, sladké odměny pro dětské účastníky
20:10 běh na 3 km s převýšením 120 metrů (startovné je zároveň vstupenkou do kina)
20:30 předání cen vítězům (bez rozlišení věkových kategorií)
21:30 Promítání filmu ŽENY V BĚHU

Startovné – 100 Kč, zahrnuje vstupenku do kina.

Výtěžek ze závodu bude věnován Hnutí Mary’s Meals, které poskytuje jedno vydatné jídlo každý školní den nejchudším dětem po celém světě. Jídlo je podáváno přímo ve školách – rodiče jsou výrazně motivováni, aby své děti posílali tam, kde děti dostanou najíst, děti díky vzdělání získají naději na lepší budoucnost. Celý školní rok pro jedno dítě = 421 Kč! Více viz www.marysmeals.cz.

Trasy běhů:
„Rozběhové“ trasy na 800 metrů se mohou účastnit všichni, kdo se chtějí proběhnout, ale netroufají si na ostrý běh přes Kozinec. Pro ty, kdo se chtějí postavit na start delšího běhu, je to zároveň příležitost osahat si část trati a rozproudit krevní oběh.

Hlavní trasa na 3 000 metrů povede v prvních pár metrech stejně jako předchozí běh na 800 metrů, tedy nad loukou s Kozincem po pravé ruce. Po cca 200 metrech uhýbá doprava a po hřebeni šplhá až k nejvyššímu bodu Kozince, odkud se sbíhá po Chodníku Masarykových a přes louku zpět k letnímu kinu. Po proběhnutí kolem leťáku následuje již vyzkoušených 800 metrů, kde ti nejrychlejší budou mít prostor i pro závěrečný finiš.

Pro lepší představu se můžete podívat na přiložené mapy.

Značení tras:
Přátelé z Night Trail Run nám půjčili své úžasné šipky a několika místech trasy bude někdo z pořadatelů, takže se neztratíte.

Ceny:
Permanentka do kina a další drobnosti Tento závod ale určitě bude spíše neformální a méně soutěžní. Z organizačních důvodů nerozlišujeme běžce podle věkových kategorií.

Měření času:
Nemáme k dispozici digitální časomíru, ale budeme se snažit, aby alespoň ti první z vás znali hodnotu svého výkonu. Těm, kdo běhají se sporttestery na zápěstí, doporučujeme, aby si je vzali i tentokrát.

Kde zaparkujete:
Zatím nevíme, kolik z vás přijede vozem, ale bylo by skvělé, pokud byste nepřijížděli až k letnímu kinu a nechali své vozy na některém z míst označených na přiložené mapě.

Jeden z nejsvéráznějších současných českých spisovatelů, spolutvůrce tajemného Aloise Nebela, držitel Ceny Jiřího Ortena, punker v saku a vlk literárních kaváren Jaroslav Rudiš přijede počátkem února na Chvalčov. Ze své poslední knihy Český ráj bude číst v sobotu 9. února ve chvalčovském hostinci Pod lipami. Hudebním podkres jeho čtení obstará skladatel a klávesista Jiřího Hradila (základní info k akci zde).

Číst více

Náš spolek a jeho odnož OZS sociální podnik chystají na čtvrtek 27. 12. od 15 hodin setkání všech spřízněných duší u hostýnského stánku č. 32. Občerstvení bude samozřejmě otevřeno a setkání podpoří také vystoupení kapely Hudecká partyja. Všechny vás zveme!

OZS sociální podnik se snaží propagovat myšlenku sociálního podnikání pod Hostýnem. Vytváří pracovní místa pro lidi, kteří především kvůli zdravotním znevýhodněním potřebují co nejflexibilnější pracovní úvazek. Právě provoz stánku č. 32 je jedním z míst, kde OZS sociální podnik podobný druh úvazku nabízí.

V neděli 18. listopadu začínáme v bystřickém kině třetí řadu úspěšné filmové série pro děti a jejich dospělé Kino po O. I letos se kromě výběru kvalitních a různorodých filmů pro děti můžete těšit na tématický doprovodný program v předsálí. Pro třetí roční připravila divákům dárek pizzerie Angello sídlící ve stejné budově jako kino. Každý divák, který se prokáže kupónem z naší pokladny si bude moci objednat pizzu a k objednané dostane jednu z užšího výběru grátis. Kino po O vám tak vyřeší nejen nedělní odpoledne, ale i večeři. Na vás už je pouze děti doma uspat.

Program jsme poskládali tak, aby se dostalo na filmy české, evropské, americké, hrané i animované. Po loňském úspěchu jarního dokumentu o přírodě (Příběh lesa) tento výběr zopakujeme i letos (Planeta Česko). Finále sezóny obstará tradičně film na přání, pro který budou diváci hlasovat v předsálí kina po celou sezónu.

Kino po O vzniklo jako iniciativa Okrašlovacího spolku, který chtěl přispět argumentem do debaty o možné digitalizaci kina. Chtěli jsme sobě i zastupitelům dokázat, jestli do jednosálového kina na malém městě mohou chodit diváci. Na dosavadních 13 filmů dvou sezón Kina po O přišlo již přes 1 500 diváků. Snad i díky naší práci se radnice rozhodla zažádat o dotaci na digitalizaci kina, kterou v září 2018 v plné výši získala. O naši akci projevila zájem i spřátelená iniciativa Holešovské kino.

Vzhledem k tomu, že kino v Bystřici bude patrně brzy digitalizováno, je možné, že série Kino po O proběhne tuto sezónu ve své tradiční podobě naposledy.

 

 

 

Druhá sezóna Letního kina Chvalčov (2018) přilákala na třináct představení přes 1200 diváků. Jedná se o třetinu méně diváků než loňský rok. I přes pokles návštěvnosti ale kino vydělalo na vstupném přes 40 tisíc a Okrašlovací spolek, tak jako loni, investuje tento zisk do financování dalších kulturních akcí na Bystřicku. Již v této chvíli máme za sebou hudební festival, chystáme pokračování série autorských čtení, komiksový workshop, podílíme se na pořádání Dne architektury.

Důvody zmíněného úbytku návštěvnosti jsou různé. Na první sezónu chvalčovského kina přišla řada lidí ze zvědavosti (a ta netrvá věčně), mnohé potenciální diváky letos nemusely oslovit nabízené filmy, dvě představení se musela přeložit na jiný den, což výrazně snížilo jejich návštěvnost, do programu jsme jako bonus přidali dokument, u kterého ani nešlo o to nalákat co nejvíce diváků – chtěli jsme spíše rozšířit možnosti kina o specifický večer s debatou. Pokles návštěvnosti má ale jistě i další příčinu – necelé dva kilometry od nás totiž letos vyrostlo na bystřickém koupališti další letní kino.

To ve výsledku nebylo úspěšnější než chvalčovské – podle článku v městském Zpravodaji (2018/09) přišlo na osmnáct představení kina Koupák přes 800 diváků (nebylo zde započítáno poslední představení, které ale vzhledem k bouřce patrně odpadlo). Zhruba lze tedy říci, že ačkoli se na bystřickém koupališti hrálo přes prázdniny o třetinu více filmů než na chvalčovské louce, diváků zde přišlo do kina o třetinu méně. A ačkoli se díky existenci rovnou dvou letních kin letos pod Hostýnem hrálo třikrát více filmů než loni, diváků přišlo letos do obou kin pouze o 300 více než loni na Chvalčov.

Máme za to, že k souběhu dvou obdobných podniků na tak malém prostoru nemělo vůbec dojít. Jednak jsme již minulý rok radnici oslovili s nabídkou pořádat bystřické letní kino společně. Nenašli jsme tehdy u města podporu a rozpracovaný projekt jsme tedy přenesli na Chvalčov, kde se shoda s vedením obce v rychlosti našla. Byli jsme tedy mrzutí, když v tomto roce zafinancoval městský rozpočet další letní kino, ačkoli statisícová investice mohla letní kulturní nabídku na Bystřicku rozšířit jakýmkoli jiným způsobem. Navíc se bystřické kino neohlíželo na páteční provoz kina chvalčovského a filmy servírovalo divákům jak v pátek, tak v sobotu. Náš pocit byl takový, že ačkoli jsme téma kina v Bystřici aktivně (spolu)otevřeli skrze úspěšnou promítací sérii Kino po O, pro město nejsme z nějakého důvodu partnerem.

Do budoucna ale nezbývá nic rozumnějšího než doufat, že se dohodneme a nalezneme východisko pro onen místní unikát – dvě letní kina pro necelých 10 tisíc občanů. Letošní sezóna ukázala, že projekty vyrůstající zespoda přímo od lidí a žijící jejich zápalem pro věc mají (alespoň zatím) větší sílu a úspěch než projekty tlačené shora, jakkoli mohou být zafinancovány mnohem tučnější částkou. Obce by proto měly svým občanům aktivně pomáhat v naplňování jejich vizí (zvláště pokud jsou kompatibilní s představami obce samotné), nikoli je přehlížet, obcházet a vystavovat je konkurenci. Dosavadní běh záležitostí kolem letních kin tedy z tohoto hlediska není pro Bystřici dobrou vizitkou.

Okrašlovací a zábavní spolek má s provozováním kina dobré zkušenosti – na 36 projekcí, které spolek na Bystřicku pořádal (2x série Kino po O, 2x Letní kino Chvalčov) zavítalo od podzimu 2016 do konce srpna 2018 více než 4 500 diváků. Je na vedení Bystřice, jestli chce tyto naše zkušenosti využít, nemůžeme se vnucovat. Jelikož je ale vše nastaveno tak, že na sebe chtě nechtě budeme narážet, budeme rádi za jakoukoli diskusi ohledně koordinace obou podniků.

Na viděnou v letním kině, až se pod Hostýnem zase oteplí!